Svetové premiéry muzikálu IAGO Janeka Ledeckého

Tlačová správa, Bratislava, 16. September 2016


Muzikál IAGO
Najväčšia láska, najväčšia zrada.

Tlačová správa, Bratislava 18. septembra 2016

Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 16.a 17. septembra 2016 svetovú premiéru muzikálu IAGO z pera českej hudobnej legendy Janeka Ledeckého.
Klasická Shakespearova dráma Othello je rockovou hudbou prenesená do súčasnej Ženevy a na Stredný Východ. V príbehu, kde intrigy a zrada IAGA zničia lásku Othella a Desdemony sa predstavia také hviezdy muzikálu ako Janek Ledecký alt. Martin Kaprálik /IAGO/, Lukáš Adamec a Lukáš Pišta /Othello/, Mirka Partlová a Dominika Richterová /Desdemona/ a ďalší.
Pre Janeka Ledeckého - českú megahviezdu, autora mnohých úspešných skladieb a držiteľa platinových platní - je IAGO v poradí už štvrtý muzikál. Obrovský úspech zaznamenal v Česku, na Slovensku ale aj v Južnej Kórei a Japonsku jeho prvý muzikál Hamlet, s rovnakým úspechom sa stretli jeho ďalšie muzikály Galileo a Vianočný zázrak:
"Na Novou scénu se vracím čtrnáct let poté, co jsem na vlastní kůži zažil, jak se postarali o mého Hamleta. Pamatuju se, jak jsme tenkrát se scénografem Šimonem Cabanem seděli na premiéře v šesté řadě a on se ke mně při děkovačce naklonil a povídá: "Jsou tři věci, který uměj Slováci daleko nejlíp - indulonu, chemoprén a divadlo." Nevím, jak to momentálně vypadá s tím krémem a lepidlem, ale to divadlo musím po těch letech znovu potvrdit.
Už na konkurzu jsme s režisérem a autorem libreta Robertem Johansonem pochopili, že budeme pracovat s muzikálovou extraligou. A já jsem si byl na oplátku jistý, že práci s Robertem budou milovat. Protože to je zážitek, který bych přál každému, kdo má rád divadlo. A to na Nové scéně mají všichni. Od vrátnice až po ředitelnu. "

S americkým režisérom Robertom Johansonom Janek Ledecký spolupracuje už dlhší čas, výsledkom sú viaceré úspešné inscenovania jeho muzikálu Hamlet v Európe aj Ázii.
Robert Johanson je úspešný americký herec a režisér, jeho kariéra je takmer 20 rokov spojená s Paper Mill Playhouse v New Jersey, kde režíroval 200 muzikálov a činohier a v stovke z nich si zahral hlavné postavy/ Iaga, Romea, Petra Pana atď./ Hral a režíroval v mnohých divadlách aj na slávnej Broadway. Na margo spolupráce na muzikáli IAGO povedal:
"Aké krásne prekvapenia na mňa čakali pri mojom príchode na bratislavskú divadelnú scénu! Aký poklad v podobe mnohých talentovaných hercov - trojitých potešení - výborných v speve, tance aj herectve. Okrem toho, každý z hercov má unikátnu osobnosť a všetci usilovne pracujú s výbornými výsledkami. Pokiaľ ktokoľvek z publika navštívi muzikál IAGO dvakrát a bude tak môcť vidieť obe obsadenia, uvidí aké jedinečné sú všetky charakterizácie postáv. Produkční, technici, výtvarníci a muzikanti z Novej scény sú tiež výborní v tom, čo robia a som vďačný za ich usilovnosť a ich túžbu vytvoriť skvelé dielo. Ale najviac sa teším na slovenských divákov - podľa toho, čo som počul, sú veľmi vrúcni a verní slovenskej umeleckej scéne. Nakoniec by som sa ešte rád úprimne poďakoval riaditeľke DNS Inge Fašiangovej a všetkým na Novej scéne za to, že vdýchli život našej novej inscenácii a privítali muzikál IAGO na svete."

O muzikáli IAGO
NAJVÄČŠIA LÁSKA, NAJVÄČŠIA ZRADA
Geniálna klasická dráma prenesená hudbou do pálčivej súčasnosti.
A rozprávaná tak, ako to prežíva Shakespearov najslávnejší zloduch IAGO
Budete ho milovať...
Jediné, čo sa za posledných desaťtisíc rokov vyvinulo, sú technológie. Ľudské vášne - láska, nenávisť, túžba po moci, žiarlivosť - zostávajú rovnaké ako v dobe kamennej. A človek zostáva voči nim rovnako bezbranný. Či už je vyzbrojený pästným klinom alebo automatickou puškou s laserovým zameriavačom.
William Shakespeare napísal drámu Othello, murín benátsky pre divadlo Globe v roku 1603. Od tej doby uzrel Othello svetlá rámp v stovkách naštudovaní a v tisíckach repríz po celom svete. Dočkal sa tiež šiestich slávnych filmových prepisov. Jediným úspešným pokusom interpretovať Othella hudbou bola zatiaľ Verdiho klasická opera z roku 1887.
Janek Ledecký a Robert Johanson prichádzajú s nečakaným a veľmi atraktívnym uchopením klasiky. Othello, Desdemona, IAGO a ich najbližší sa presúvajú zo Ženevy do pevnosti Citadel na Strednom východe. Tam, kde sa dodnes nevera trestá ukameňovaním.
TIEŽ VÁM NIEKEDY PRIPADÁ, ŽE PRAVDA A LÁSKA VÍŤAZIA LEN NA BILBORDOCH?
WILLIAM SHAKESPEARE TO VEDEL UŽ DÁVNO.
JE TO TAK!
ALE IAGOVA SKAZENOSŤ JE TAKÁ NEODOLATEĽNÁ A JEHO INTRIGY TAKÉ ELEGANTNÉ, ŽE MU BUDETE FANDIŤ, ČI CHCETE ALEBO NIE.
A NAVYŠE:
BUDETE SA PRI TOM SKVELO BAVIŤ!

Svetovú premiéru medzinárodného autorsko-realizačného tímu - muzikál IAGO - uvedie Divadlo Nová scéna v Bratislave 16. a 17. septembra 2016.
Podrobné info o tvorcoch a muzikáli nájdete na www.iagomusical.cz
Kontakt: PR DNS Zuzana Šebestová, zuzana.sebestova@nova-scena.sk, 0918/972 623