Premiéry operety Veselá vdova

Tlačová správa, Bratislava, 7. Február 2017

VESELÁ VDOVA
Franz Lehár

Tlačová správa, Bratislava, 31.január 2017

Po takmer dvadsiatich rokoch sa do Divadla Nová scéna vracia opereta a to v podobe jednej z najkrajších a najhranejších operiet Franza Lehára „ Veselá vdova." Pod taktovkou skúseného dirigenta Rudolfa Geriho, v sprievode Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu sa v hlavných úlohách predstavia také hviezdy ako Adriana Kohútková a Miroslav Dvorský, ktorých alternujú Blanka Jílková a Róbert Halák.

Vo svojej jubilejnej 70.sezóne sa tak DNS po rokoch vracia k obľúbenému žánru operety, ktorý mal v divadle domovskú scénu od jeho založenia v roku 1946 až do roku 1999, kedy bola uvedená opereta „Ples v hoteli Savoy".
O obľúbenosti operety Veselá vdova svedčí aj fakt, že bola od roku 1933 do súčasnosti v slovenských divadlách premiérovaná až 18 krát.
Na javisku Divadla Nová scéna bola inscenovaná dvakrát - v rokoch 1964 a 1985.
Tretie uvedenie operety Veselá vdova bude v Divadle Nová scéna 3. a 4. februára 2017.

Generálna riaditeľka DNS Ingrid Fašiangová:

"Opereta mala v Bratislave domovskú scénu od vzniku DNS v roku 1946. Po zrušení spevohry Novej scényv roku 1999 tento žáner akoby zanikol, napriek tomu, že divácka obec je široká. V sezóne 70.výročia DNS sme sa rozhodli nestarnúce operetné melódie opäť oživiť, nakoľko jednoznačne patria do zlatého fondu hudobno-dramatického divadla. Veselá vdova je dielom velikána operetnej tvorby Franza Lehára ( narodený na Slovensku v Komárne ).
Krásne melódie, situačná komédia, sólisti SND, protagonisti DNS, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu... to všetko je záruka úspešnosti diela, ktoré si zaslúži byť na jedinej scéne hudobno-zábavného divadla uvádzané. "

Režisérom predstavenia je Peter Oravec, ktorý v Divadle Nová scéna režíroval muzikály „Princ a Večernica" a „Obchod na korze." Je to jeho prvé réžijné stretnutie s operetou: „ Láska, peniaze, spoločnosť - to sú tri témy, na ktorých sme postavili koncepciu inscenácie. Sú to témy večné, aktuálne v každom čase. Veď kto by neriešil otázky typu - čo je láska a čo láska v manželstve? Peniaze hýbu svetom a my sa pýtame, čo všetko sme ochotní urobiť pre 20 miliárd eurolárov. Okrem toho Veselá vdova má aj súčasný spoločenský apel - štátik Balkánia zápasí a hľadá si svoje miesto v Európe.
Samozrejme, všetko sa to na javisku deje s obrovským nadhľadom a humorom."

Pre dirigenta Ruda Geriho je to návrat k obľúbenej operete ale aj návrat na Novú scénu: „Po dlhých rokoch čakania sa Nová scéna rozozvučí tónmi operety, ktorá predtým desaťročia patrila k tomu najlepšiemu nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Opäť je obnovený operetný trojuholník Viedeň - Bratislava - Budapešť. Práve v týchto troch mestách má tento žáner najväčšiu tradíciu. S potešením som sledoval, s akým entuziazmom pracovali celý realizačný štáb, sólisti, zbor, tanečníci . Aj spolupráca so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu bola veľmi plodná a inšpirujúca."

V réžii Petra Oravca si diváci vychutnajú klasickú operetu v modernom naštudovaní. O výpravné kostýmy sa postarala Ľudmila Várossová , efektnú scénu navrhol Pavol Andraško, choreografiu má na starosti Ladislav Cmorej.

Premiéry operety Franza Lehára Veselá vdova budú v Divadle Nová scéna 3. a 4.februára 2017.


Obsadenie:
Hana Glawari: Adriana Kohútková /Blanka Jílková
Danilo D.: Miroslav Dvorský /Róbert Halák
Zeta, veľvyslanec Balkánie : Jozef Benedik /Juraj Ďurdiak
Valencienne, jeho žena: Miriam Garajová /Júlia Knopp Jamrišková
Neguš, asistent veľvyslanca: Dávid Hartl /Pavol Plevčík
Camille de Rosillon: Amir Khan /Róbert Remeselník
Monsieur Cascada: Marek Pobuda /Mojmír Caban
Monsieur St. Brioche: Roman Krško/ Igor Šimeg
Bogdanov, tajomník: Dárius Koči
Sylviana, jeho žena: Miroslava Drínová /Karin Olasová
Kromov, radca na: Marcel Mondočko/Pavol Topoľský
Oľga, jeho žena: Jarmila Hittnerová Frličková /Lucia Vráblicová
Pričič, vicekonzul : Augustín Gráf /Karol Čálik
Praskovia, jeho žena : Miroslava Marčeková
Zbor:
Katarína Čillíková, Danuša Pelcrová, Lukáš Pavlásek, Miroslav Šufliarsky a zbor Ivety Weis Viskupovej
Negušovci:
LUK.dance company - Matej Oškera, Ivan Martiš , Miroslav Martinovič, Filip Cipár, Natalia Némethová, Soňa Tatič, Petra Makranská, Mária Majeríková, Zuzana Náprstková, Martina Chválová , Jozef Antálek
Autorský tím:
Hudba: Franz Lehár
Libreto: Victor Léon a Leo Stein
Réžia: Peter Oravec
Preklad: Vladimír Zvara
Úprava dialógov a prebásnenie spevných partov: Ján Štrasser
Úprava pre Divadlo Nová scéna : Rudolf Geri a Peter Oravec
Dramaturgická spolupráca: Ján Štrasser
Choreografia: Ladislav Cmorej
Scéna: Pavol Andraško
Kostýmy: Ľudmila Várossová
Zbormajster: Iveta Wiess Viskupová
Hudobné naštudovanie: Rudolf Geri
Korepetície: Ľubomír Dolný, Iveta Weis Viskupová
Dirigenti: Rudolf Geri a Ľubomír Dolný
Fotografie: Ctibor Bachratý